Багато хто з нас починають шукати шляхи, що дозволяють істотно заощадити ресурси на споживанні тепла в той момент, коли отримують платіжні квитанції з жахливими сумами. У більшості випадків мова йде просто про недостатню обізнаність громадян, які навіть не намагалися розібратися з тим, який же спосіб енергозбереження є найкращим. На українському ринку представлений величезний вибір опалювального обладнання, через що споживачі можуть бути загнані в глухий кут при спробах придбати найефективніший для них. Насправді, нічого страшного в цьому немає. Необхідно тільки знати деякі нюанси при виборі найбільш підходящого.
В Європі вже тривалий період застосовується спосіб використання поновлюваних природних ресурсів. Тепловий насос є, мабуть, найефективнішим і найменш витратним способом використання так званої поновлюваної енергії. Енергія води, землі, повітря доступна всім і кожному і абсолютно не залежить від людини.
Хоч, багато хто, при згадці природного тепла представляють тільки сонце, насправді, його нам може давати земля, грунтові води, повітря. Щоб їх отримати, особливо нічого не потрібно. Використання природних ресурсів безкоштовно. Єдине, що потрібно – це забезпечити невелику витрату електроенергії для підтримки стабільного функціонування обладнання. Відзначимо, що тепловий насос здатний покрити потреби в теплі приблизно на 75-80%.
Так, подібне вкладення досить відчутне з боку фінансів, але незабаром воно сповна окупиться.
Як працює такий насос
За принципом роботи він нагадує холодильник, функціонуючий навпаки. Устаткування бере тепло з навколишнього середовища, після чого за допомогою хладагента, що переміщається по системі, віддає це тепло опалювальній системі.
Види теплових насосів
Існують наступні види теплових насосів:
Геотермічні. Джерелом такої системи є грунт. Для цього встановлюється горизонтальний колектор на глибину 1,5 метра. Навіть коли температура землі досягає показників 10 ℃ (наприклад, взимку), цього достатньо для отримання тепла. Правда, для облаштування такої системи знадобиться ділянка, що за своєю площею перевищуватиме площу будинку в два рази. Якщо розміри ділянки не дозволяють цього зробити, можна вдатися до установки вертикального зонда, що монтується на 60-100 метрів углиб. Можна скористатися технікою буріння. ККД високий завдяки стабільно високій температурі на глибині.
Акватермічі. Джерело в цьому випадку – грунтові води, які на певній глибині мають температуру +8 – +10 ℃. Вона постійно підтримується.
Аеротермічні. У цьому випадку джерелом є повітря. В установці він досить простий, що сприятливо позначитися на його ціні (монтаж обійдеться набагато дешевше установки альтернативних систем). Таке обладнання – найбільш популярне. Система здатна ефективно обігріти будинок навіть в 20-градусний мороз. У свою чергу, чим нижче стає температура повітря, тим гірше тепловий насос справляється зі своїм завданням. Якщо температура опускається нижче -10 ℃, бажано експлуатувати насос разом з котлом. Існують моделі теплових насосів, які здатні працювати влітку як кондиціонер.
Тепловий насос – це відчутна економія з кількох причин:
По-перше: ви будете платити приблизно 1/3 від вартості електроенергії, яку ви використовували до моменту встановлення теплового насоса.
По-друге: ви стаєте незалежними. Дрова, вугілля, вартість газу і світла – це чималі гроші, тому не кожен може використовувати подібні ресурси. Інша справа – тепловий насос.