Різні промислові підприємства (наприклад, в нафтохімічній та інших енергоємних галузях, а також металургійні комбінати), споживають велику кількість електричної і теплової енергії, тому повинні мати власну ТЕЦ. Нерідко вони дозволяють забезпечувати електроенергією і теплом не тільки саме підприємство, а й будівлі різного призначення, розташовані в безпосередній близькості. Всі зазначені споруди влітку мають потребу ще й в холоді.
Використання теплонасосних установок (теплових насосів) на ТЕЦ
Теплонасосні установки (ТНУ) або, іншими словами, теплові насоси, використовуються в промисловості для різних джерел енергії. Це можуть бути низькопотенційні ВЕР у вигляді гарячої води і пара, що йдуть з газів технологічних агрегатів і котлів, технічної води, від оборотного водопостачання, зворотної мережевої води системи теплопостачання, річкової і морський води, стічних вод, ґрунтових вод і грунту та ін. Ефективне застосування теплових насосів на просторах Європи, Японії та США з метою перекриття навантаження опалення, гарячого водопостачання та кондиціонування залишається актуальним.
Підключений до теплової мережі тепловий насос дозволяє ТЕЦ підвищити вироблення теплової енергії. Це досягається за допомогою зниження температури оборотної мережевої води. Крім того, з’являється можливість істотно економити паливо за рахунок збільшення відпустки електро- і теплової енергії, спрямованої на потреби міста, або зниження кількості виробленої теплової енергії. Теплонасосні установки можуть повноцінно замінити водогрійні електричні котли. Наприклад, сучасний тепловий насос серії IWHSS здатний нагріти теплоносій до температури + 95 ℃. Це дозволяє застосовувати його в системі гарячого водопостачання, а також опалення.
Використання теплових насосів – це велика перспектива, особливо в рамках розповсюдженої сьогодні тенденції економити паливні ресурси. У нашій країні вже випробувана установка в технологічній схемі ТЕЦ, що не може не радувати.
Практика змогла продемонструвати, що в роботі теплового насоса, у якого коефіцієнт перетворення дорівнює 5, собівартість отриманої теплової енергії на порядок нижче, ніж у випадку з традиційним комбінованим виробленням на ТЕЦ. Масштаби застосування здатні досягти 1600-2000 Гкал / год. З цього випливає, що використовувати ТНУ вигідно не просто технологічно за рахунок підвищеного вироблення електроенергії, а й економічно, так як досягаються відмінні показники економії палива, а також підвищення теплової потужності без необхідності нести додаткові витрати на паливо та інше.
Застосування такого позитивного результату можна істотно розширити. Теплові насоси можна використовувати в різних областях теплопостачання – особливо, там, де має місце низькопотенційне тепло, яке складне в застосуванні і тому часто і незаслужено викидається.
Прикладів використання ТНУ сила-силенна, але найбільш популярні такі установки в різних сферах теплопостачання.